Anunt organizatoric

Iubiti credinciosi,
Dam slava lui Dumnezeu ca putem oficia din nou public  Sfanta Liturghie. Numarul participantilor este momentan limitat la 50 de persoane. Oficierea slujbelor religioase este permisa doar in conditiile de siguranta in scopul prevenirii  imbolnavirilor cu coronavirus.

Coronavirus anulează slujba publică de Înviere

Iubiți credincioși,
Întrucât restricțiile determinate de Coronavirus sunt valabile cel puțin până în 20 aprilie 2020, vă informăm că NU se face slujbă publică în Noaptea de Înviere în parohia Düsseldorf, nu se dă lumină și nici nu se dau paști.
Lumina pe care o aprindem anul acesta este doar cea din sufletul nostru prin focul rugăciunii. Paștile pe care le mâncăm anul acesta sunt pâinea sfințită de bucuria că Dumnezeu ne-a izbăvit de moarte și de nădejdea că ne va mai izbăvi și de acum înainte, mai ales de moartea sufletului, mai înfricoșătoare decât orice moarte.

Îndemnuri la vreme de criză

Dragii mei,
Fără răbdare nu se poate rezolva nicio criză. Este o perioadă în care Europa devine altfel decât am cunoscut-o în ultimii ani. Nădăjduim să nu se prelungească prea mult această situație. Însă numai Dumnezeu știe cât va dura. Noi rămânem în duhul dreptei credințe și ne vom hrăni oriunde am fi cu gândul cel bun, cu speranța că Domnul ne va purta pe brațele Sale.
Mulți întreabă dacă vom putea celebra împreună Sfintele Paști. Cel mai probabil anul acesta nu putem săvârși slujba Sfintelor Paști împreună. Nu știm deocamdată nimic. Așteptăm evoluția situației în următoarele săptămâni.
Oricum ar fi, fiecare din noi putem contribui să fie mai bine. Stăm acasă, reducem contactul social, ne hrănim cu rugăciunea, ne încăpățânăm să gândim pozitiv, ne dăruim unii altora atenția și rugăciunea, rămânem buni și milostivi unii cu alții.

Conferința părintelui profesor Constantin Necula la Düsseldorf

01Anul Omagial al pastorației părinților și copiilor a debutat în parohia „Sfânta Treime” cu un eveniment cu totul deosebit și mult așteptat: vizita părintelui profesor conferențiar doctor Constantin Necula.

Conferința părintelui diacon Sorin Mihalache

ConfParMihalache1În perioada 6-9 decembrie 2019 părintele diacon lector dr. Adrian Sorin Mihalache a ținut o serie de conferințe în protopopiatul landului Nordrhein Westfalen.

Satul românesc la apus?

04
Vineri, 22 noiembrie 2019, a avut loc în parohia Düsseldorf un eveniment de excepţie dedicat Anului omagial al satului românesc realizat în colaborare cu Muzeul Naţional al Satului "Dimitrie Gusti" din Bucureşti.

Vizite arhierești la Düsseldorf

01Parohia Düsseldorf a avut marea binecuvântare de a primi în Postul Sfintelor Paști din acest an vizitele arhierești ale tuturor ierarhilor Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Grupul de colindători „Bucuria Comuniunii” la Düsseldorf

01Dumincă, 16 decembrie 2018, credincioșii din parohia Düsseldorf au trăit un eveniment extraordinar. După Sfânta Liturghie cei prezenți au participat la Concertul de Colinde oferit de grupul de copii „Bucuria Comuniunii” al parohiei „Sfântul Nicolae” din localitatea Reghin-Apalina.

Sărbătoarea Sfântului Nicolae în parohia Düsseldorf

01Ca în fiecare an copiii parohiei noastre s-au pregătit să-l cinstească pe Sfântul Nicolae dedicându-i un program de cântece și poezii, duminică, 9 decembrie 2018, după Sfânta Liturghie.

Aniversarea Zilei Naționale a României la Düsseldorf

01Luna decembrie a anului 2018 a debutat în parohia „Sfânta Treime” și „Sfântul Nicolae” cu o liturghie festivă prilejuită de Centenarului Marii Unirii. Slujba a fost slujită în sobor de preoți.

Conferința părintelui Sorin Mihalache

01Vineri, 16 noiembrie 2018, părintele Sorin Mihalache a susținut în parohia Düsseldorf conferința: „Viața interioară în cultura exteriorității. Reflecții despre inteligență spirituală și texte din filocalie”.