Error

unable to open image `/var/www/sites/parohia-duesseldorf/public_html/cache/preview/c50ba2a7e18f1b9f5c979efe0868e962.jpg': Permission denied @ error/blob.c/OpenBlob/2874

Satul românesc la apus?

04
Vineri, 22 noiembrie 2019, a avut loc în parohia Düsseldorf un eveniment de excepţie dedicat Anului omagial al satului românesc realizat în colaborare cu Muzeul Naţional al Satului "Dimitrie Gusti" din Bucureşti.
Conferinţa "Satul românesc la apus? Dimitrie Gusti şi satul satelor" susţinută de doamna conferenţiar dr. Paulina Popoiu, directorul general al muzeului, şi expoziţia "Arhitectură şi peisaje rurale" au făcut biserica un spaţiu de reflexie asupra situaţiei actuale a satului românesc şi a contribuţiei pe care fiecare dintre noi o putem aduce la dezvoltarea lui, la păstrarea şi promovarea valorilor lui perene.
Referatul doamnei director dr. Paulina Popoiu a fost marcat de optimism. Doamna Popoiu a argumentat rolul central al Bisericii de-a lungul timpului în păstrarea şi îmbogăţirea continuă a spiritualităţii satului românesc. De asemenea expunerea domniei sale a ilustrat cu exemple concrete din activitatea muzeului dar şi din cercetările de pe teren implicarea multor tineri educaţi în conservarea comorilor satului românesc. Exemplele menţionate au devenit un puternic impuls pentru participanţi spre a găsi şi ei căi de contribuţie la păstrarea moştenirii culturale a satului.
Acest proiect cultural a fost susţinut de parohia Düsseldorf prin bunăvoinţa şi eforturile deosebite ale familiilor Iulia şi Thomas Fiest precum şi a familiei dr. Jemina şi Laurenţiu Benga.
Evenimentul şi-a împlinit misiunea de a reaminti celor prezenţi de zestrea culturală a satului românesc dar şi de responsabilitatea noastră a tuturor faţă de aceasta.

{gallery rows=2 cols=3 width=220 height=200 crop=1 alignment=center orientation=horizontal buttons=0 links=0 counter=0 overlay=1 }MuzeulSat2019{/gallery}