Conferința părintelui profesor Constantin Necula la Düsseldorf

01Anul Omagial al pastorației părinților și copiilor a debutat în parohia „Sfânta Treime” cu un eveniment cu totul deosebit și mult așteptat: vizita părintelui profesor conferențiar doctor Constantin Necula.
Părintele profesor a susținut vineri, 31 ianuarie 2020, la Düsseldorf, conferința „Cum să ne creștem pe noi ca părinți ai copiilor nostri?”, accentuând pe întreg parcursul discursului său impactul decisiv al comportamentului părinților și al modului lor de relaționare asupra dezvoltării copiilor. De asemenea părintele profesor Constantin Necula a răspuns întrebărilor adresate de participanții care au venit în număr covârșitor pentru a-l asculta și a se împărtăși de puterea cuvântului său.
Duminică, 2 februarie 2020, de sărbătoarea Întâmpinării Domnului, părintele profesor a slujit Sfânta Liturghie în parohia Düsseldorf, sporind bucuria credincioșilor prezenți prin împreuna rugăciune și prin cuvântul de învățătură prin care a explicat într-o abordare inedită sensurile praznicului împărătesc.
După Sfânta Liturghie părintele profesor Constantin Necula a petrecut după-amiaza împreună cu membri ai Asociației Tinerilor Români Ortodocși din Germani (A.T.O.R.G), răspunzând întrebărilor pe care aceștia le-au adresat. Prin această întâlnire a fost celebrată Ziua Internațională a Tinerilor Ortodocși, părintele professor oferind totodată soluții pentru o implicare mai intensă a tinerilor în viața parohiilor.

Duminica, 14 Iun 2020
Duminica, 21 Iun 2020