"Taina Căsătoriei" de Părintele Arsenie Boca

TainaCasatoriei“Omul își are rădăcinile în adâncul cerului.” Niciun teolog creștin ortodox nu a mai rostit un asemenea cuvânt, atât de frumos, de antropologie creștină, cum a zis și a scris Părintele Arsenie Boca.
Mergând pe firul teologiei patristice, în mod deosebit a Sfântului Maxim Mărturisitorul, Părintele spune că: “În fiecare om, Dumnezeu a sădit și a rânduit o intenție divină.” Dumnezeu este sensul, rostul și menirea vieții noastre și prin acordul dintre voința noastră și harul lui Dumnezeu suntem datori ca această intenție divină, gând divin, sământă dumnezeiască sădită în adâncul fiecăruia dintre noi, să ajungă la desăvârșire, la împlinire, la rodire pentru viața veșnică.

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul Parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu – presedinte
Ierom. Siluan Carstea - vicepresedinte
Dan Lazar Ivan – vicepresedinte
Diacon Ovidiu Marius Cioara - consilier
Adrian Bagu – consilier
Dr. Laurentiu Benga – consilier
Dr. Laurentiu Broscaru – consilier
Gheorghe Rusu – consilier
Sergiu Voicu – consilier
Dr. Horatiu Coman – consilier

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX