Logica sănătății lăuntrice

01
Vineri, 22 iunie 2018, părintele ieromonah Atanasie Ulea a susținut  în parohia Düsseldorf conferința „Logica sănătății lăuntrice”.
Referindu-se la experiența sa de duhovnic dar și de medic psihiatru, părintele Atanasie a abordat în detaliu dezvoltarea echilibrată a relației omului cu Dumnezeu, cu ceilalți și cu sine însuși, ca princiapala sursă de sănătate psihică și duhovnicească.
După expunere, părintele a răspuns numeroaselor întrebări adresate de participanți, folosind atât argumente teologice cât și cele din domeniul medical.
„A fost un eveniment cu totul deosebit și ne-am bucurat să constatăm cât consens există între consilierea duhovnicească și cea psihoterapeutică. Îi suntem recunoscători părintelui Atanasie Ulea pentru efortul deosebit de a face posibilă această conferință de mare folos”, a mărturisit părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, parohul comunității din Düsseldorf.