Centenarul României la Düsseldorf - Istoria Centenarului

04Duminică, 29 aprilie 2018, a avut loc o a doua întrunire a Cercului de Istorie a Românilor coordonat de domnul Paul Bagiu.
Evenimentul a continuat seria de prelegeri și discuții privind procesul care a dus la momentul unirii Transilvaniei cu România. În această sesiune a fost abordată perioada domniei lui Alexandru Ioan Cuza și începutul domniei regelui Carol I. Prelegerea a fost urmată de întrebări și răspunsuri prin care s-a aprofundat tema propusă. Prilejuit de Anul Centenar 2018 Cercul de Istorie a Românilor din cadrul Parohiei „Sfânta Treime” Düsseldorf va avea mai multe sesiuni menite să mijlocească înțelegerea contextului care a dus la bucuria unității naționale din anul 1918.

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu - președinte
Dr. Laurențiu George Benga - vicepreședinte


Consilieri
Ierom. Siluan Carstea
Diacon Ovidiu Marius Cioara
Adrian Bagu
Dr. Horatiu Coman
Ionuț Popescu
Sebastian Vulcan

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX