Error

unable to open image `/var/www/sites/parohia-duesseldorf/public_html/cache/preview/0acaf795cf2a42eb9373ad129bba984a.jpg': Permission denied @ error/blob.c/OpenBlob/2874

Centenarul României la Düsseldorf - Conferința Părintelui Profesor Constantin Necula

01Vineri, 20 aprilie 2018, cu arhiereasca binecuvântare a părintelui Mitropolit Serafim, a avut loc în parohia Düsseldorf Conferința Părintelui Profesor Constantin Necula.
Părintele profesor a fost așteptat cu bucurie de credincioșii ortodocși români din Düsseldorf, dar și din împrejurimi. Prilejuită de Anul Centenar 2018 conferința s-a intitulat „Uniți în nădejde și în duh” și a abordat problema unității naționale în contextul lumii de astăzi. Un punct central al discursului părintelui profesor l-a reprezentat îndemnul spre aprofundarea istoriei care ne leagă și spre cunoașterea celor care au marcat-o cu propria jertfă.
În continuare părintele profesor a răspuns întrebărilor participanților. Problema depresiei a fost intens dezbătută în această a doua parte a conferinței, regăsindu-se în mai multe întrebări adresate de către credincioși.
Părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu a ținut să mulțumească părintelui profesor Constantin Necula pentru cuvintele pline de har care au adus mângâiere și încurajare credincioșilor prezenți, dar și pentru întreaga misiune pe care părintele o desfășoară în țară și în străinătate spre lauda lui Dumnezeu.

{gallery rows=1 cols=2 width=220 height=200 crop=1 alignment=center orientation=horizontal buttons=0 links=0 counter=0 overlay=1 }ConfConstantinNeculaapr2018{/gallery}