Sfântul Nectarie de la Optina

sf nectarie optinaPrin rugăciune şi cuvântul lui Dumnezeu se curăţă orice răutate… Fără rugăciune sufletul este mort fără de har.
Ultimul stareţ de la Optina ales de către obşte a fost Cuviosul părintele nostru Nectarie, ucenicul Cuvioşilor Anatolie (Zertalov) şi Ambrozie.

Sfântul Paisie din Moldova

sf paisie de la neamtSmerenia inimii îl mântuieşte fără greutate pe om…  datorită ei se iartă toate păcatele.

Starețul Paisie Velicicovski este iniţiatorul stăreţiei în Rusia, în sec. XVIII–XIX, cu deosebire la schitul Optina. Monahismul rus până la începutul secolului al XVIII-lea – epoca transformărilor pentru Rusia – de două ori a trecut prin înflorire şi vremuri de decădere.

Sfântul Ierarh Nicolae, făcătorul de minuni

SfNicolae01
Pe făcătorul cel mare de minuni, ajutătorul cel grabnic şi mijlocitorul cel prea ales către Dumnezeu, pe arhiereul lui Hristos, Nicolae, l-au odrăslit părţile Lichiei, în cetatea ce se numeşte Patara, din părinţi cinstiţi şi de bun neam, dreptcredincioşi şi bogaţi. Tatăl său se chema Teofan, iar mama sa Nona.