Mari duhovnici ai neamului (vol. 2)

mari duhovnici neamului v2Credeţi în Dumnezeu, iubiţi Biserica şi ascultaţi de părinţi şi de păstori. Mergeţi în viaţă pe singurul drum: smerenia. Faceţi‑vă un nume bun alături de Hristos. Rugaţi-vă mult, cât mai mult. Veţi fi liberi numai când veţi păşi cu iubire spre cei care vă urăsc! Rămâneţi cu Dumnezeu în toată veşnicia..." (avva Arsenie Papacioc)
"Nu putem pune început bun dacă nu urâm păcatul! înstrăinarea aceasta de Dumnezeu aduce toate relele în lume. Dar să nu ne amăgim: de nu se va curăţa neamul acesta de patimi, Duhul Sfânt nu va veni peste el! însă de vom pune post şi rugăciune, Dumnezeu nu va lăsa vrăjmaşul să se obrăznicească." (avva Petroniu Tănasă)
"Cunoaşterea lui Dumnezeu este o experienţă personală: pe Dumnezeu nu-L poţi cunoaşte fără să te cunoşti pe tine însuţi mai întâi. Dacă începi să te cunoşti şi să vezi cine eşti, îl vei descoperi pe Dumnezeu întotdeauna. Pentru că omul este icoană a lui Dumnezeu." (avva Roman Braga)