Canon de rugăciune către puterile cerești și către toți sfinții

SfintiSlavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție.

Împărate ceresc, Mângâieto­rule, Duhul adevărului, Care pretutindenea ești și toate le îm­plinești, Vistierul bunătăților și dătătorule de viață, vino și Te sălășluiește întru noi, și ne curățește pe noi de toată întinăciunea și mântuiește, Bunule, sufletele noastre.

Canonul de rugăciune către îngerul păzitor al vieții omului

îngerul păzitorSlavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție.

Canon de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos

iisus hristos10Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi (de trei ori).

Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

fecioara maria4Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție.