• f1.jpg
 • f2.jpg
 • f4.jpg
 • f5.jpg
 • f6.jpg
 • f7.jpg
 • f8.jpg
 • p0.jpg
 • p1.jpg
 • p2.jpg
 • p5.jpg
 • p6.jpg
 • p7.jpg
 • p10.jpg
 • p11.jpg


Anunt organizatoric

Iubiti credinciosi,
Dam slava lui Dumnezeu ca putem oficia din nou public  Sfanta Liturghie. Numarul participantilor este momentan limitat la 50 de persoane. Oficierea slujbelor religioase este permisa doar in conditiile de siguranta in scopul prevenirii  imbolnavirilor cu coronavirus.
De aceea va fac cunoscute urmatoarele reguli:
 • Intrarea in Biserica se face pe rand cu o distanta minima de 2 m. Intrarea se face doar la ora 09:15. Va rugam sa fiti punctuali. 
 • In Biserica locurile disponibile sunt marcate cu verde. Fiecare va ocupa unul din locurile marcate. Familiile pot sta impreuna cu conditia ca in jurul lor sa fi asigurata distanta de 2m.
 • Purtarea mastilor de protectie in timpul slujbelor NU este obligatorie, ci optionala. Va rugam sa va aduceti masca de protectie pentru orice eventualitate si dezinfectat pentru maini (sticluta de buzunar) pentru nevoie maxima. In Biserica va fi disponibil dezinfectant, insa nu pe fiecare loc.
 • Corul va fi format doar din 2 persoane care se stabilesc in fiecare duminica. In principiu vor fi aceleasi.
 • Intrucat nu avem dispozitii finale de la Mitropolie privind modul de impartasire a credinciosilor, duminica aceasta, 10 mai 2020, Sfanta Liturghie se va savarsi, cel mai probabil, fara impartasirea credinciosilor. 
 • Sunt interzise (este foarte dureros sa spun acest lucru) imbratisarile si orice salut care presupune atingere corporala. Nerespectarea acestei reguli pune in pericol savarsirea slujbelor pe viitor. Sfanta Liturghie este mai importanta decat imbratisarile. 
 • Parasirea bisericii se va face respectand aceeasi distanta de minim 2 metri.
 • Aprinderea lumanarilor se va face cu respectarea distantei de 2 m intre credinciosi.
 • Pomelnicele se scriu de acasa si vor fi lasate la intrarea in biserica.
 • Anafura se va da ambalata la finalul slujbei. 
 • Slujba se va tine cu usile inchise. Cei care nu au programare nu pot intra.
Pentru a va programa puteti sa ne scrieti pe e-mail sau sa ne trimiteti un sms/mesaj WhatsApp la numarul: 07145273502, cu numele complet, adresa si numarul de telefon. Fiecare va primi cel tarziu la inceputul saptamanii confirmarea de participare. Va rugam sa ne anuntati din timp daca nu puteti participa.
Cu nadejdea unor vremuri mai bune,
pr. Iosif-Cristian Radulescu


Programul Slujbelor

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu – presedinte
Dr. Laurentiu Benga - vicepresedinte

Consilieri
Pr. Siluan Carstea
Diacon Ovidiu Marius Cioara
Adrian Bagu
Dr. Horatiu Coman
Ionut Popescu
Lazar Dan Ivan

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX