• f1.jpg
 • f2.jpg
 • f4.jpg
 • f5.jpg
 • f6.jpg
 • f7.jpg
 • f8.jpg
 • p0.jpg
 • p1.jpg
 • p2.jpg
 • p5.jpg
 • p6.jpg
 • p7.jpg
 • p10.jpg
 • p11.jpg


Coronavirus anulează slujba publică de Înviere

Iubiți credincioși, 
Întrucât restricțiile determinate de Coronavirus sunt valabile cel puțin până în 20 aprilie 2020, vă informăm că NU se face slujbă publică în Noaptea de Înviere în parohia Düsseldorf, nu se dă lumină și nici nu se dau paști.
Lumina pe care o aprindem anul acesta este doar cea din sufletul nostru prin focul rugăciunii. Paștile pe care le mâncăm anul acesta sunt pâinea sfințită de bucuria că Dumnezeu ne-a izbăvit de moarte și de nădejdea că ne va mai izbăvi și de acum înainte, mai ales de moartea sufletului, mai înfricoșătoare decât orice moarte.
Este un an cu totul deosebit, un an în care unii își numără morții, alții se luptă pentru viața lor, alții învață să se păzească prin credință de tot răul și mai ales de sminteala virală pe care  oameni bolnavi sufletește o transmit fără pic de responsabilitate.
Rămâneți neclintiți în credința în Hristos, Domnul nostru Înviat spre mântuirea celor care vor să se mântuiască. 
Hristos va ajunge în orice casă în care este chemat Numele Său, ca să mângâie sufletele credincioșilor Săi cu harul și bucuria Învierii Sale. Vom fi aproape unii de alții tocmai prin această bucurie oriunde am fi.
Cu mulțumiri pentru înțelegere și pentru responsabilitate civică,
Pr. Iosif Cristian Rădulescu


Programul Slujbelor

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu – presedinte
Dr. Laurentiu Benga - vicepresedinte

Consilieri
Pr. Siluan Carstea
Diacon Ovidiu Marius Cioara
Adrian Bagu
Dr. Horatiu Coman
Ionut Popescu
Lazar Dan Ivan

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX